Marcin Szot


Trener komunikacji i rozwoju osobistego, coach. Autor artykułów, reportaży i bloga o rozwoju osobistym.


DOŚWIADCZENIE

Organizuję i prowadzę regularne warsztaty, cykliczne grupy z zakresu  komunikacji interpersonalnej, świadomości i wyrażania uczuć i potrzeb, asertywności, budowania zespołu, rozwiązywania konflików i kreatywności.

W przeciągu czterech lat jako trener i coach skutecznie pracowałem z młodzieżą szkolną, studentami, stowarzyszeniami, aktywistami, pacjentami ośrodków uzależnień, mniejszościami narodowymi, managerami, coachami, terapeutami, oraz klientami indywidualnymi i firmami.

Współpracuję z wrocławską Pracownią Psychoterapii "Alter Ego" oraz Małopolskim Centrum Profilaktyki.


WYKSZTAŁCENIE I METODY
Jestem absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, W Warszawie skończyłem Szkołę Treningu Grupowego opartej na filozofii Gestalt; intensywną naukę i praktykę life coachingu pod okiem Włodzimierza Gołdzińskiego; liczne warsztaty z szeroko pojętego rozwoju osobistego, komunikacji, budowania wspólnoty oraz pracy z ciałem i uczuciami. Wciąż uczę się i odkrywam kolejne części siebie podczas licznych warsztatów, kursów medytacyjnych (vipassana) i pracy z medycyną naturalną kultur pierwotnych. Regularnie zasiadam w kręgach, różnych grupach rozwojowych i terapeutycznych. Staram się odkrywać swój cień i wzmacniać światło.

Obecnie w mojej pracy używam głównie narzędzi zaczerpniętych z Zarządzania Możliwościami (Possibility Management - https://possibilitymanagement.org/about/) - to system psychologiczno - coachingowy, który opiera się na głębokiej świadomości uczuć (i czuciu) i mechanizmów obronnych, doświadczaniu, autentyczności i odpowiedzialności. Korzystam również z narzędzi zaczerpniętych z metody Porozumienia bez Przemocy (NVC).

W pracy uważnie i empatycznie towarzyszę i podążam. Konfrontuje z tym, co niewygodne. Wspieram szczerą informacją zwrotną. Tworzę bezpieczną przestrzeń do czucia i nazywania emocji. Wspieram w trenowaniu umiejętności miękkich i komunikacyjnych. Stosuję głównie naukę poprzez doświadczenie (ang. experiental learning). Czasem proponuję eksperymenty symulujące sytuacje progowe w celu ćwiczenia nowych zachowań, oswajaniu się z czuciem emocji oraz odczytywania informacji w nich zawartych. Dzieje się to w zamkniętej intymnej przestrzeni lub w przestrzeni miejskiej.
Kładę szczególny nacisk na prace domowe i dotrzymywanie umów między mną a klientem.


DLACZEGO TO ROBIĘ?

Tak naprawdę robię to wszystko dlatego, bo chcę innego świata. Chcę świata, w którym ludzie stoją w swojej mocy po to, żeby służyć Ziemi i istotom mieszkającym na niej. Bo głęboko wierzę, że nasze społeczeństwa, państwa, rodziny, związki, Planeta czekają aż weźmiemy odpowiedzialność za swoje życia, dary, talenty, słabości, światło, cień i zaczniemy wreszcie dawać światu prosto z duszy to, po co tu przyszliśmy.

I przy okazji będziemy się świetnie bawić.

 
„Odpowiedzialność to świadomość w akcji”.

Clinton Callahan

 

Fascynuje mnie odkrywanie głębi ludzi i świata. Uwielbiam sprawdzać, co jeszcze jest możliwe oraz doświadczać jak ludzie odkrywają w sobie swoją moc i piękno.
Wiem jak bardzo boli, gdy Pieśń Serca grzęźnie skuta strachem. Wiem jak to jest do ostatniej komórki ciała nie wierzyć w siebie i myśleć, że jest się nikim. Wiem jak to jest odkrywać swoją moc w bagnie. I wiem że życie może być piękną przygodą.


PRYWATNIE
W życiu osobistym partner cudownej Kobiety i przewodnik suczki Puszczy.

Kocham ruch: taniec intuicyjny (5 rytmów i kontakt improwizacja), sztuki walk (Aikido). Jeśli mam wolny dzień, spędzam go zatapiając się naturze (najchętniej w polskich górach). Gdy znajdę czas, gram na harmonijce. Uwielbiam pisać z serca, czytać, uczyć się o świecie i ludzkiej głębi.


Prowadzę bloga o rozwoju osobistym i byciu człowiekiem:
https://web.facebook.com/mentalnalewatywa/

 

Będę zaszczycony jeśli nasze drogi się spotkają.

Opinie o pracy Marcina

"Dzięki pracy z Marcinem zrozumiałem, że przez całe życie uczucia ogromnie wpływały na moje życie, tylko że ja nie miałem tego żadnej świadomości. Jednym z bardziej przełomowych momentów, była chwila kiedy na warsztatach w bardzo bezpiecznej i swobodnej przestrzeni mogłem skonfrontować ze strachem - bardzo trudnym dla mnie uczuciem. To było niesamowite móc w tak bezpiecznej przestrzeni być doprowadzonym do panicznego strachu i po prostu go czuć. Nie uciekać, choć kilka razy bardzo chciałem. Później, kiedy wchodziłem w sytuacje powodujące we mnie duży lęk, wiedziałem, co i jak i że mogę go czuć i dalej działać. Strach nie malał, ale mogłem nie być już jego popychadłem. Mogłem zacząć wybierać. Teraz dużo łatwiej jest mi rozumieć siebie i ludzi, z którymi rozmawiam. Mam dużo więcej empatii. Dostrzegam w zachowaniach ludzi ich potrzeby i uczucia: nawet jeśli to są zachowania trudne albo agresywne. Mam więcej śmiałości. Śmiało mogę powiedzieć, że Marcin to osoba, która zrobiła mi w głowie największe zamieszanie. Które mi wyszło zdecydowanie na dobre!"
Remigiusz Latek, Fotograf
"Jakby ktoś się zastanawiał: Uczestniczyłem w kursie prowadzonym przez Marcina i wow, hands down wychodzę zmieniony. Zajęcia bardzo dużo mi dały, było bardzo rozwojowo. Nie ma też się czego bać, było przyjemnie, śmiesznie, przyjaźnie a czasami nawet milutko. Dzięki Marcin!"
Krzysztof Jankowski
"Stojąc na skraju przepaści często zadawałem sobie pytanie ‘jaki to wszystko ma sens?’, lub ‘dokąd zmierzam?’. Ponieważ stałem u skraju przepaści nie byłem wstanie zauważyć odpowiedzi na te pytania. Czasami wręcz wmawiałem sobie nawet, że być może to już koniec tej wędrówki, koniec wyprawy…ciemne to było miejsce, ta przepaść. Gdy już traciłem wiarę, że nic dobrego wydarzyć się nie morze, że wyczerpały się moje zasoby energii i mocy by iść dalej, moja dziewczyna skontaktowała się z Marcinem. Już po naszej pierwszej rozmowie zacząłem uświadamiać sobie, ze ten stan jest tylko i wyłącznie wynikiem braku kierunku w moim życiu. Przeprowadziliśmy z Marcinem jeszcze kilka sesji, które pomogły mi stanąć na nogi, obrać kierunek przeskoczyć tą ciemną skarpę. Dziś mogę powiedzieć, nikt za nad naszych problemów nie rozwiąże, ale dla mnie rozmowy z Marcinem pomogły zrozumieć, czym są moje problemy, skąd wynikają i w jaki sposób mogę je rozwiązać! Jeśli tez stoisz npu krawędzi i nie jesteś pewien/pewna co dalej, polecam pogawędzić z Marcinem, jego osobowość, otwartość i sposób pracy będzie twoim pierwszym krokiem ku światłu."
Maciej Rynkowski, Szef Kuchni
"Marcin dzięki za otwartość, zrozumienie i rozjaśnianie umysłu !!!"
Magda
"Życie ma swoje sposoby by pomóc nam podnieść się po upadku i odnaleźć w sobie wewnętrzną energię, to co w nas drzemie. Ja spotkałam na swojej drodze Marcina i od pierwszej rozmowy wiedziałam, że obrałam dobry kierunek. Myślę, że największa wartość warsztatów prowadzonych przez Marcina tkwi w jego umiejętności stworzenia przestrzeni, w której człowiek człowiekowi człowiekiem. Wynika to po części z tego, że w trakcie tych 3 miesięcy ani razu nie czułam, że mam do czynienia z “trenerem”, ale z pełnowymiarowym człowiekiem, z całym swoim repertuarem zalet i słabości i potencjałem, który się w nich kryje. W takich warunkach konfrontacja z własnymi i cudzymi ograniczeniami jest dużo prostsza i konstruktywna. Szczególnie wartościowe były dla mnie wszystkie ćwiczenia, a właściwie wyzwania w trakcie naszych zajęć, w których miałam okazję stanąć twarzą w twarz z realną osobą i (nierzadko równie realnym strachem) i na własnej skórze przekonać się jak dobrze jest być radykalnie szczerym, jak cholernie trudne i wyzwalające jest to doświadczenie i jak wiele można się nauczyć od innych o sobie samym. Każde z tych spotkań zostawiło we mnie trwały ślad i moc refleksji. Często popychały mnie one do konkretnych działań, tych małych kroczków, dzięki którym przychodziłam na kolejne spotkanie bardziej zbudowana i szczerze zaciekawiona tym co nastąpi dalej. Nie zawsze mi się to udaje, ale jest mi teraz dużo łatwiej być w kontakcie ze sobą, ze swoimi potrzebami, być z innymi, słuchać i słyszeć i, co najważniejsze, rozmawiać tak, by tworzyć bliskie relacje, nawet, a może zwłaszcza z tymi, z którymi wcześniej bardzo trudno mi było zbudować most porozumienia. ...Podobno piekło to takie miejsce gdzie osoba, którą jesteś spotyka osobę, którą mogłeś się stać. Dzisiaj wiem już, że się tam nie wybieram i choć mam świadomość, że dużo pracy jeszcze przede mną, jestem wdzięczna za to, że miałam przyjemność poznać Marcina i wspiąć się trochę wyżej, skąd widać już przebytą drogę i całe morze możliwości. Miał w tej mojej wspinaczce niemały współudział. Dzięki za to Marcin! Działaj dalej!"
Patrycja Duszyńska, nauczycielka
"Polecam warsztaty z NVC z Marcinem. Dużo cennych ćwiczeń, konkretnych narzędzi i mocnych zadań domowych, które dla mnie były bardzo pomocne. Zobaczyłam, że NVC nie tylko działa, ale przede wszystkim rozwija empatię, akceptację i odwagę do bycia autentycznym. Marcin otworzył mi oczy na wiele rzeczy, o których nie zdawałam sobie sprawy, nie tylko w temacie NVC, ale przede wszystkim w tym, co we mnie. Tym co najcenniejsze wyniosłam z warsztatów to umiejętność wyrażania siebie tak by nie ranić innych i słuchania tak by nie ranić siebie; mówić tak, by być zrozumianą i słuchania tak, by rozumieć innych. Na koniec dodam, że Marcin buduje świetną atmosferę na warsztatach pełną luzu, akceptacji i zaufania. Gorąco polecam!"
Jola Drankowska, psychoterapeutka
"Jest moc w zajęciach Marcina. Moc do zajrzenia w siebie, nazywania emocji i potrzeb, i zrozumienia jak wpływają na to, jak jesteśmy z innymi ludźmi. Jestem po cyklu spotkań w stałej grupie. Piękna przestrzeń nam się tam stworzyła do eksperymentów - z komunikacją, ale też z własnymi uczuciami. I czuję, że mogę iść dalej - to nie są warsztat, o których łatwo zapomnieć i nic nie zmienić. Marcin ma pomysł i kontrolę nad zajęciami, ale jest też człowiekiem w tym, bardzo autentycznym. Ogromna tego rola w procesach, które się dzieją."
Wiktoria Jargiło
"Polecam serdecznie zajęcia z Marcinem. Myślałam chyba, że już nic mnie nie zaskoczy w temacie uczuć i kontaktu z samą sobą. Spotkania "Świadomość uczuć i potrzeb" dały mi narzędzia, by bardzo konkretnie i szczerze nazywać, co zauważam u siebie. Praca ze złością odblokowała mnie. Swobodniej wyrażam. A najbardziej ujął mnie sam Marcin, jego autentyczność, troska o ten świat, swobodne i świadome prowadzenie grupy. Takich ludzi jak on po prostu warto poznać i od nich się uczyć. Dziękuję ♥️"
Olga Ambrozowicz, psychoterapeutka