Opinie o mojej pracy


"Polecam warsztaty z NVC z Marcinem. Dużo cennych ćwiczeń, konkretnych narzędzi i mocnych zadań domowych, które dla mnie były bardzo pomocne. Zobaczyłam, że NVC nie tylko działa, ale przede wszystkim rozwija empatię, akceptację i odwagę do bycia autentycznym. Marcin otworzył mi oczy na wiele rzeczy, o których nie zdawałam sobie sprawy, nie tylko w temacie NVC, ale przede wszystkim w tym, co we mnie. Tym co najcenniejsze wyniosłam z warsztatów to umiejętność wyrażania siebie tak by nie ranić innych i słuchania tak by nie ranić siebie; mówić tak, by być zrozumianą i słuchania tak, by rozumieć innych. Na koniec dodam, że Marcin buduje świetną atmosferę na warsztatach pełną luzu, akceptacji i zaufania. Gorąco polecam!"
Jola Drankowska, psychoterapeutka
"Dzięki pracy z Marcinem zrozumiałem, że przez całe życie uczucia ogromnie wpływały na moje życie, tylko że ja nie miałem tego żadnej świadomości. Jednym z bardziej przełomowych momentów, była chwila kiedy na warsztatach w bardzo bezpiecznej i swobodnej przestrzeni mogłem skonfrontować ze strachem - bardzo trudnym dla mnie uczuciem. To było niesamowite móc w tak bezpiecznej przestrzeni być doprowadzonym do panicznego strachu i po prostu go czuć. Nie uciekać, choć kilka razy bardzo chciałem. Później, kiedy wchodziłem w sytuacje powodujące we mnie duży lęk, wiedziałem, co i jak i że mogę go czuć i dalej działać. Strach nie malał, ale mogłem nie być już jego popychadłem. Mogłem zacząć wybierać. Teraz dużo łatwiej jest mi rozumieć siebie i ludzi, z którymi rozmawiam. Mam dużo więcej empatii. Dostrzegam w zachowaniach ludzi ich potrzeby i uczucia: nawet jeśli to są zachowania trudne albo agresywne. Mam więcej śmiałości. Śmiało mogę powiedzieć, że Marcin to osoba, która zrobiła mi w głowie największe zamieszanie. Które mi wyszło zdecydowanie na dobre!"
Remigiusz Latek, Fotograf
"Jakby ktoś się zastanawiał: Uczestniczyłem w kursie prowadzonym przez Marcina i wow, hands down wychodzę zmieniony. Zajęcia bardzo dużo mi dały, było bardzo rozwojowo. Nie ma też się czego bać, było przyjemnie, śmiesznie, przyjaźnie a czasami nawet milutko. Dzięki Marcin!"
Krzysztof Jankowski
"Stojąc na skraju przepaści często zadawałem sobie pytanie ‘jaki to wszystko ma sens?’, lub ‘dokąd zmierzam?’. Ponieważ stałem u skraju przepaści nie byłem wstanie zauważyć odpowiedzi na te pytania. Czasami wręcz wmawiałem sobie nawet, że być może to już koniec tej wędrówki, koniec wyprawy…ciemne to było miejsce, ta przepaść. Gdy już traciłem wiarę, że nic dobrego wydarzyć się nie morze, że wyczerpały się moje zasoby energii i mocy by iść dalej, moja dziewczyna skontaktowała się z Marcinem. Już po naszej pierwszej rozmowie zacząłem uświadamiać sobie, ze ten stan jest tylko i wyłącznie wynikiem braku kierunku w moim życiu. Przeprowadziliśmy z Marcinem jeszcze kilka sesji, które pomogły mi stanąć na nogi, obrać kierunek przeskoczyć tą ciemną skarpę. Dziś mogę powiedzieć, nikt za nad naszych problemów nie rozwiąże, ale dla mnie rozmowy z Marcinem pomogły zrozumieć, czym są moje problemy, skąd wynikają i w jaki sposób mogę je rozwiązać! Jeśli tez stoisz npu krawędzi i nie jesteś pewien/pewna co dalej, polecam pogawędzić z Marcinem, jego osobowość, otwartość i sposób pracy będzie twoim pierwszym krokiem ku światłu."
Maciej Rynkowski, Szef Kuchni
"Marcin dzięki za otwartość, zrozumienie i rozjaśnianie umysłu !!!"
Magda
"Życie ma swoje sposoby by pomóc nam podnieść się po upadku i odnaleźć w sobie wewnętrzną energię, to co w nas drzemie. Ja spotkałam na swojej drodze Marcina i od pierwszej rozmowy wiedziałam, że obrałam dobry kierunek. Myślę, że największa wartość warsztatów prowadzonych przez Marcina tkwi w jego umiejętności stworzenia przestrzeni, w której człowiek człowiekowi człowiekiem. Wynika to po części z tego, że w trakcie tych 3 miesięcy ani razu nie czułam, że mam do czynienia z “trenerem”, ale z pełnowymiarowym człowiekiem, z całym swoim repertuarem zalet i słabości i potencjałem, który się w nich kryje. W takich warunkach konfrontacja z własnymi i cudzymi ograniczeniami jest dużo prostsza i konstruktywna. Szczególnie wartościowe były dla mnie wszystkie ćwiczenia, a właściwie wyzwania w trakcie naszych zajęć, w których miałam okazję stanąć twarzą w twarz z realną osobą i (nierzadko równie realnym strachem) i na własnej skórze przekonać się jak dobrze jest być radykalnie szczerym, jak cholernie trudne i wyzwalające jest to doświadczenie i jak wiele można się nauczyć od innych o sobie samym. Każde z tych spotkań zostawiło we mnie trwały ślad i moc refleksji. Często popychały mnie one do konkretnych działań, tych małych kroczków, dzięki którym przychodziłam na kolejne spotkanie bardziej zbudowana i szczerze zaciekawiona tym co nastąpi dalej. Nie zawsze mi się to udaje, ale jest mi teraz dużo łatwiej być w kontakcie ze sobą, ze swoimi potrzebami, być z innymi, słuchać i słyszeć i, co najważniejsze, rozmawiać tak, by tworzyć bliskie relacje, nawet, a może zwłaszcza z tymi, z którymi wcześniej bardzo trudno mi było zbudować most porozumienia. ...Podobno piekło to takie miejsce gdzie osoba, którą jesteś spotyka osobę, którą mogłeś się stać. Dzisiaj wiem już, że się tam nie wybieram i choć mam świadomość, że dużo pracy jeszcze przede mną, jestem wdzięczna za to, że miałam przyjemność poznać Marcina i wspiąć się trochę wyżej, skąd widać już przebytą drogę i całe morze możliwości. Miał w tej mojej wspinaczce niemały współudział. Dzięki za to Marcin! Działaj dalej!"
Patrycja Duszyńska, nauczycielka
"Jest moc w zajęciach Marcina. Moc do zajrzenia w siebie, nazywania emocji i potrzeb, i zrozumienia jak wpływają na to, jak jesteśmy z innymi ludźmi. Jestem po cyklu spotkań w stałej grupie. Piękna przestrzeń nam się tam stworzyła do eksperymentów - z komunikacją, ale też z własnymi uczuciami. I czuję, że mogę iść dalej - to nie są warsztat, o których łatwo zapomnieć i nic nie zmienić. Marcin ma pomysł i kontrolę nad zajęciami, ale jest też człowiekiem w tym, bardzo autentycznym. Ogromna tego rola w procesach, które się dzieją."
Wiktoria Jargiło
"Polecam serdecznie zajęcia z Marcinem. Myślałam chyba, że już nic mnie nie zaskoczy w temacie uczuć i kontaktu z samą sobą. Spotkania "Świadomość uczuć i potrzeb" dały mi narzędzia, by bardzo konkretnie i szczerze nazywać, co zauważam u siebie. Praca ze złością odblokowała mnie. Swobodniej wyrażam. A najbardziej ujął mnie sam Marcin, jego autentyczność, troska o ten świat, swobodne i świadome prowadzenie grupy. Takich ludzi jak on po prostu warto poznać i od nich się uczyć. Dziękuję ♥️"
Olga Ambrozowicz, psychoterapeutka
"Marcin Szot poprowadził w naszej szkole (gimnazjum) warsztaty z Porozumienia bez Przemocy oraz o tym, jak wpływają na nas etykietki i opinie innych ludzi. Uczestniczyło w nich kilkudziesięciu uczniów klas 2 i 3. Uczniowie podążali za jego prowadzeniem z ciekawością i zaufaniem, co nie zawsze jest łatwe przy tych rocznikach. Wyciągnęli z nich sporo osobistych i grupowych przemyśleń o tożsamości w grupie, o czym dyskutowaliśmy już po skończonych zajęciach. Dodatkowym atutem była praca na aktualnym problemie w jednej z klas: wykluczonego chłopca, który nie mógł odnaleźć się w reszcie klasy. W relacji chłopiec- reszta klasy dochodziło do eskalacji przemocy słownej i wykluczenia. Zajęcia Marcina odsłoniły ten problem, jasno go nazwały i dały całej klasie oraz poszczególnym członkom konfliktu okazję do wzięcia za niego odpowiedzialności. W konsekwencji chłopiec powoli zaczął zmieniać zachowania irytujące klasę, a inne osoby zaczęły bardziej się na niego otwierać.
Marcin prowadził warsztaty z dużą uważnością i empatią, jasno nazywając i opisując poruszane zagadnienia (warsztaty miały charakter doświadczalny). Z czystym sercem polecam Marcina Szota jako trenera rzetelnego, ciepłego i odpowiedzialnego."
Katarzyna Kiliś, nauczycielka
"Brałam udział w warsztatach z komunikacji, które Marcin miał okazje prowadzić. Sądziłam, że uczestincwto w innym szkoleniu z NVC nauczyło mnie na tyle aby komunikować się otwarcie i otwarcie mówić o uczuciach i potrzebach. Jednak nie :) Cykl 10 warsztatów, w których brałam udział pokazał mi jak wiele mam jeszcze do nauczenia w temacie NVC. Jak wiele można jeszcze odkryć i jak bardzo można być lepszym. Polecam uczestnictwo w warsztatach z wielu perspektyw, nie tylko by lepiej się komunikować, ale równiez by lepiej się czuć w swoim towarzystwie, aby nie żałować wypowiedzianych słów i nie główkować "mogłam ubrać to inaczej".
Sylwia Tatarczak
"Bardzo dobry trener personalny i coach. Treningi bardzo praktyczne, pomagają zajrzeć w głąb siebie, dają kopa do podjęcia innych niż dotychczas działań. Szczery i ciepły człowiek. Dobrze zorganizowany i kreatywny. Pisze świetne, dające do myślenia, poruszające teksty. Szczerze polecam współpracę z Marcinem:)"
Marianna Kasprzak, webdesigner
"I very much enjoyed working with Marcin, who was able to precisely analyze and express my personal development needs. Martins presence and capability to listen carefully was paired with a rich box of tools to expand myself outside my comfort zone. I‘m happy to continue working with Marcin and can fully recommend him as a coach and sparring partner!"
Ignatz Shatz, startup founder
"I have attended to one series of Marcins’ workshops titled “Aware communication/Nonviolent Communication”. I have very liked his approach to the subject where at the beginning he carefully crafted the fundamentals covering all the basics. Participants were asked to use  a personal experience situations in every small tasks during the workshop. Workshops’ load was massive but by associating practical training with feelings those practices caused in me. I was able to recollect and later use,  most of the workshop with ease. Thanks to the workshops I have came closer to understanding Marshall B. Rosenbergs’ (Nonviolent Communication creator) words “Our survival as a species depends on our ability to recognize that our well-being and the wellbeing of others are in fact one and the same”.
Adrian Izdebski
"Zajęcia z cyklu świadomość uczuć i potrzeb w relacjach prowadzone przez Marcina spowodowały, że zaczęłam zauważać pojawiające się we mnie uczucia i emocje bardziej świadomie. Nasze spotkania były prowadzone w niezwykle wyważony i profesjonalny sposób, Marcin stworzył przestrzeń do której wracałam z ciekawością i ufnością. Każde zajęcia miały interesującą formę i z łatwością łączyły teorie z praktyką, dzięki temu udało mi się wdrożyć kilka technik prezentowanych przez Marcina w życie codzienne. "
Paulina Szpulak, Project Manager
"Warsztat pracy z gniewem, który proponuje Marcin, polecam każdemu, kto chce być autentyczny, mocniej widziany i słyszany przez innych. Kto chce czerpać ze swojej siły, sięgać po więcej w życiu i z mocą realizować swoje cele. Marcin tworzy bezpieczną przestrzeń, w której jest miejsce na całą/całego Ciebie. Tu nie ma ocen, „złych” emocji i szablonowych rozwiązań. Jest wolność i oddech. Owoce tego warsztatu zbieram zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Po bezpiecznym spotkaniu ze swoim gniewem jestem jeszcze bliżej siebie i swoich potrzeb. Z większą jasnością mówię, co mi pasuje, a co nie. Dzięki temu moje relacje są mocniejsze i bardziej autentyczne. Zdecydowanie sięgam po swoje marzenia: rozwijam firmę, spełniam się w odpowiedzialnym przywództwie i prowadzę moich Klientów w miejsca, w których czują się bezpieczniej, w których jest im lepiej, w których realizują swój potencjał i swoje cele. Ogromnie polecam Ci warsztat z wyrażania gniewu, który proponuje Marcin. Niech Twoja moc będzie z Tobą! "
Dominika Tarnacka, Specjalista od Budowania Marki i Komunikacji
"Marcin poprzez warsztaty, które prowadzi pomaga zrozumieć, że życie można przeżywać lepiej. Pomaga odnaleźć drogę do innej, lepszej jakości w relacji z drugim człowiekiem. Tę drogę każdy z nas musi przejść sam, ale wskazówki, których Marcin udziela i postawa, którą prezentuje podczas zajęć są niesamowicie cenne i pomagają otworzyć się i przełamać strach. Serdecznie polecam zajęcia z Marcinem! "
Kasia Hlubek, Project Manager
"Serdecznie polecam współpracę z Marcinem! Miałam okazję uczestniczyć w jego cyklu warsztatów, na których pracowaliśmy nad komunikacją NVC i emocjami. Marcin stwarza wspaniałą przestrzeń do samoobserwacji, doświadczania i nazywania swoich emocji, zauważania mechanizmów radzenia sobie z nimi, nawyków komunikacyjnych. A zauważenie to pierwszy krok do zmiany:) Jestem mu wdzięczna za wielką uważność i autentyczność."
Bogumiła Kazimierczak
"Polecam warsztaty Marcina. Uczestniczyłam w jego cyklu spotkań ze świadomej komunikacji na podstawie NVC. Każde spotkanie było starannie przygotowane, duży był nacisk kładziony na praktykę poznanych technik. To, czym wyróżniają się jego zajęcia to autentyczność, skupienie na uczestniku i stworzenie bezpiecznej przestrzeni. Jako trener pomaga w zrozumieniu, przerobieniu i przejściu, czasami niełatwych, sytuacji życiowych. Warsztaty pomogły mi lepiej rozumieć moje emocje i potrzeby, a także je wyrażać co zaowocowało w kontaktach osobistych, jak i biznesowych."
Basia Siczek, Agile Coach
"Polecam usługi i pracę Marcina Szot. To wyjątkowy trener z sercem i pasją, nie zamyka się w szablonowych narzędziach a kreatywnie tworzy rozwiązania skłaniające innych do maksymalnego rozwoju."
Edyta Łuczak, coach
"Było to tak: W ostatnich dwóch latach ja i mój syn przestaliśmy ze sobą dobrze rozmawiać. Ja czułam że on jest na mnie zły i że nie chce tak wlaściwie mieć ze mną nic do czynienia. Takie były moje odczucia. Przepłakałam wiele nocy, czułam jak się oddalamy coraz bardziej, aż doszło pewnego dnia do konfrontacji i wyrzuciłam go z domu. Czułam że to koniec i że być może szybko się nie zobaczymy. Mam jedynego syna i więcej dzieci nie mam. Po rozmowie z Marcinem Szotem zdałam sobie sprawę, że mój syn walczy o ustanowienie swoich granic, i to sposób w jaki to robi jest bolesny dla mnie. To w jaki sposób to robił wywołało konflikt między nami, i nazwanie tego po imieniu zrobiło że mogłam się rozluźnić i odetchnąć. Czyli nie co, tylko jak stało się problemem. Rozmawialiśmy z Marcinem o tym że jeśli oboje, ja i mój syn spotkamy się ubrani w zbroję do każdej rozmowy, to nigdy nie dojdzie do porozumienia. Zdałam sobie sprawę że nie dałam mojemu synowi dość przestrzeni, w której on mógł poczuć kim naprawdę jest. W pewnym sensie powielałam schematy rodzinne i traktowałam jego i mnie jako jeden organizm, nic dziwnego że on zaczął się buntować. Po naszej rozmowie z Marcinem, zadzwoniłam do mojego syna, powiedziałam jemu że go rozumiem i że chcę spróbować na nowo, tak powolutku jak się da. Mój syn przyjął mnie z otwartymi ramionami, i przeprosił mnie za sposób w jaki zaznaczał swoje granice. Chciałabym jeszcze wspomnieć żę Marcin rozmawiał również z moim synem, i dzięki temu mógł nam tak dobrze pomóc."
Ilona Selene, nauczyciel
"Wyobraź sobie, że śnisz piękny sen..że jesteś szczęśliwa, widzisz wszystko takim jakie jest, że kochasz siebie i innych, możesz wszystko, widzisz piękno. Ale mija noc, budzisz się ze swojego snu i znowu jest jak było. Znowu patrzysz na siebie surowym spojrzeniem, oceniasz się i znów musisz na wszystko zasłużyć. Pracujesz na to długo, ale w końcu brakuje ci siły i zasypiasz. Śnisz piękny sen, ten o szczęściu i miłości, ale ktoś cię budzi. Marcin mówi- wstawaj! Każe spojrzeć w lustro. I wiesz co się okazuje??.. że to wszystko masz w sobie i możesz to zobaczyć. Wystarczy tylko odpowiednio długo się przyjrzeć. Marcin potrzyma ci lustro ;)"
Magda Lizurek, masażystka
"Pojawienie się Marcina na mojej drodze zapoczątkowało lawinę zmian. Kiedy go poznałam, walczyłam z depresją. Byłam w momencie zakańczania swojej terapii - farmakologicznej i psychoterapii. Wiedziałam, że jestem na tyle silna, by spróbować stanąć o własnych siłach. Chciałam przestać żyć przeszłością i rozpamiętywać rzeczy, które mnie spotkały. W wyniku terapii byłam już pogodzona ze sobą i wiele spraw przepracowałam, jednak nie potrafiłam znaleźć radości życia. W kółko wszystko analizowałam - swoje reakcje, słowa, relacje z ludźmi. Marcina poznałam w przełomowym dla mnie momencie, a rozmowy z nim pomogły mi przejść w inny tryb myślenia i działania. Uświadomiły mi jak ważne jest skupienie się na “tu i teraz”, zostawienie przeszłości w przeszłości, skupienie na teraźniejszości i kreowanie swojej przyszłości. Marcin pomógł mi zrozumieć, że to ja podejmuję decyzje i że tylko ja mam moc zmieniania swojego życia. Że swoją wyjątkowość możemy dostrzec tylko jeśli odważymy się na autentyczność. Szereg decyzji, które podjęłam (do których dojrzałam a nie koniecznie potrafiłam je nazwać), oraz ich konsekwencje doprowadziły mnie do momentu, w którym mogę powiedzieć, że moje życie wchodzi na właściwe tory. Marcin jest prywatnie bardzo ciepłą osobą, współczującą, żywo zaangażowaną w pomoc i zainteresowaną “losami” osób z którymi się spotkał. Jest prawdziwy i szczery, a rozmowa z nim to nie wyuczone frazy - a przepełniona doświadczeniem i emocjami wymiana na głębokim poziomie. Jestem bardzo wdzięczna, że los postawił Marcina na mojej drodze, a jemu - za pomoc i wsparcie w tak istotnym momencie w moim życiu."
Marta Stolarska, grafik komputerowy
Marcin Szot jako nawigator: "Ta praca jest po prostu w jego naturze. Pytaniami odsłania kurtynę, na której rozgrywa się teatr życia pełnego przygód, sprawia, że wypełnia nas ciekawość świata. Marcin ma niezwykłą umiejętność zadawania pytań które nakierowują nas na właściwą drogę, zmuszają do refleksji i pozwalają odkrywać nowe ścieżki, rozwiązania. W pracy z Marcinem można na nowo odbudować poczucie własnej wartości. Po wspólnej pracy, zaczęłam obserwować świat i siebie z trochę innej perspektywy. Była to obserwacja bardziej świadoma. Wciąż uczę się nowych rzeczy, szukam dróg w oparciu o ćwiczenia coaching’owe. Marcin jest w tej pracy prawdziwy. Jest dobrym przewodnikiem, ma otwarty i czujny umysł. Widać, że to dla niego nie tylko praca ale i pasja. Zaraża swoją ciekawością, pełen profesjonalizm. Polecam wszystkim którzy chcą wziąć życie w swoje ręce i odtąd poprowadzić je bardziej świadomie. Uczyć się nowych nawyków myślowych, poznawać siebie w oparciu o miłość i życzliwość dla samego siebie."
Katarzyna Krutak, tatuażystka